Resetuj i przejdź na stronę główną...

Montreal, 25.11.1999

Po dłuższej przerwie wreszcie mam swobodny dostęp do internetu. Po niemal trzymiesięcznym pobycie w Azji Południowo-Wschodniej dotarłem do Australii i tam przez dwa tygodnie wędrowałem, częstokroć pieszo, po stanie Victoria. Największymi atrakcjami były dla mnie Góry Strzeleckiego, Park Narodowy Wilson Promontory oraz wyspa French Island. Miałem okazje widzieć sporo kangurów, misie koala, kolczatkę australijska, liczne papugi, czarne łabędzie oraz lirogony. Po wizycie w Australii poświęciłem czas na zwiedzanie mało znanych krajów Oceanii.

Oto kilka informacji o tychże krajach:

NAURU - państwo w Mikronezji, 21 km kwadratowych, droga wokół jedynej wyspy ma 19 km, ok. 10 tys. mieszkańców w tym miejscowej ludności 6600 obywateli, dochód narodowy na jednego mieszkańca w stosunku rocznym 25 tys. USD, jedyne bogactwo fosfaty, ale już na ukończeniu, własna linia lotnicza Air Nauru ma tylko jeden jedyny samolot Boeing 737, państwo to nie ma stolicy, bo budynki administracji państwowej można znaleźć na całej długości 19 kilometrowej szosy okalającej wyspę. W kraju tym są tylko dwa hotele (50-80 australijskich dolarów za nocleg).

KIRIBATI - państwo w Mikronezji, stolica Bairiki, 33 atole rozsiane na dystansie 4600 km. Przebywałem na głównym atolu Tarawa, ludność Kiribati liczy około 90 tys. mieszkańców, w całym kraju nie ma telewizji ani gazet, w czasie mego pobytu zabrakło chleba bo w całym kraju zabrakło maki. Północna Tarawa jest doskonałym miejscem na znalezienie własnej wyspy na biwak. Na te bezludne wyspy można dojść w czasie odpływu. Południowa Tarawa jest gęsto zaludniona, najtańszy nocleg (wynajęcie pokoju) 15 australijskich dolarów.

WYSPA NORFOLK - kraj na północ od Nowej Zelandii, stolica Kingston (tylko 10 budynków), stałych mieszkańców na Norfolk tylko 1800 ludzi, wielu turystów, głownie emerytów, z Australii i Nowej Zelandii. Wspaniałe krajobrazy, mnóstwo araukarii i trochę historii. Na Wyspę Norfolk Anglicy przenieśli potomków buntowników z Bounty, którzy osiedlili się na wyspie Pitcairn. Najtańszy nocleg na Norfolk 65 dolarów australijskich, kamping zakazany, lecz możliwy dyskretnie na dziko.

NIUE - państwo w Polinezji, była kolonia Nowej Zelandii, stolica Alofi, pojedyncza wyspa 259 km kwadratowych, droga wokół wyspy liczy 67 km, na Niue mieszka tylko ok.1500 mieszkańców, mnóstwo lasów, jaskiń i skalistych wybrzeży, tylko jedna mała piaszczysta plaża, najtańszy nocleg 35 nowozelandzkich dolarów, biwak na dziko niemal wszędzie możliwy, jedyna linia lotnicza obsługująca Niue jest Royal Tongan Airlines.

WYSPY COOKA - państwo w Polinezji, była kolonia Nowej Zelandii, stolica Avarui, 171 wysp, 19 tys. ludności. Stolica znajduje się na wyspie Rarotonga i tutaj przybywa większość turystów. Rarotonga to malownicza górzysta wyspa z droga wokół o długości 32 km. Trudne szlaki w interiorze. Najtańsze noclegi 10-15 nowozelandzkich dolarów (6-8 USD) w pokojach dwu-, trzy osobowych.

Po pobycie na tych wyspach udałem się jeszcze na Tahiti i na wyspę Moorea w Polinezji Francuskiej. Ze stolicy Polinezji Francuskiej Papeete doleciałem samolotem do Los Angeles, skąd autobusem jechałem do Montrealu (5500 km). Po drodze zatrzymałem się w Las Vegas, które jest jednym z nielicznych interesujących miast Ameryki.

26 listopada odlatuje na Bermudy, gdzie będę przebywać 5 dni. Pozdrawiam gorąco wszystkich czytelników z ciągle jeszcze nie zimnego Montrealu.

Remigiusz Mielcarek