Resetuj i przejdź na stronę główną...

Zimowa wyprawa na Makalu
(8481 m)

23 i 25 listopada 2000 roku wyrusza z Polski w Himalaje wyprawa, której organizatorem i kierownikiem z ramienia Polskiego Związku Alpinizmu jest Krzysztof Wielicki. Zimowa ekspedycja na Makalu uznana została przez zarząd PZA za czołowe przedsięwzięcie naszych alpinistów w olimpijskim roku 2000. Patronat medialny nad tym sportowym i eksploracyjnym wydarzeniem objął dziennik „Rzeczpospolita”.

Makalu (8481 m), piąty co do wysokości szczyt świata, pozostaje ostatnim z ośmiotysięczników Nepalu dotąd nie zdobytych w zimie. Jest górą o niezwykłej urodzie, ze względu na strzelistość kształtu i zadań jakie napotyka wspinacz porównywaną do najtrudniejszego ośmiotysięcznika - piramidy K2. Makalu ma już w swej historii piękne polskie karty: samotną wspinaczkę Jerzego Kukuczki nową drogą na szczyt w stylu alpejskim czy wejście Andrzeja Czoka zachodnią ścianą.

W dobie komercjalizacji wspinaczki wysokogórskiej zimowy himalaizm wciąż pozostaje wyzwaniem sportowym najwyższej próby. Z 14 szczytów ośmiotysięcznych tylko 7 zostało pokonanych zimą. Wszystkie pierwsze wejścia należą do polskich alpinistów, co przyniosło naszym wspinaczom w międzynarodowym środowisku miano Lodowych Wojowników.

Kierownik ekspedycji, Krzysztof Wielicki, należy do najwybitniejszych himalaistów świata. Jest piątym człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów - 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Na trzy z nich (w tym na Mount Everest), wszedł zimą jako pierwszy Wspinał się na nie także samotnie, w stylu alpejskim i nowymi drogami.

W wyprawie na Makalu trasą wiodącą monumentalnym, trzykilometrowej wysokości Filarem Zachodnim, udział wezmą doświadczeni alpiniści: Bogdan Jankowski (łączność), Marek Rożniecki (lekarz), Maciej Pawlikowski, Piotr Snopczyński, Jarosław Żurawski, Krzysztof Treter, Dariusz Załuski, Jerzy Natkański, Andrzej Samolewicz. Towarzyszyć im będzie korespondentka „Rzeczpospolitej” Monika Rogozińska, która ma przesyłać codzienne relacje wraz ze zdjęciami. Przewidziana jest również współpraca z radiem i telewizją oraz własne strony internetowe w języku polskim i angielskim.