Resetuj i przejdź na stronę główną...

AustraliaDlaczego Australia?

Dlaczego z każdym rokiem wzrasta liczba studentów z całego świata chcących studiować w Australii? Czy jest to spowodowane wspaniałym klimatem, wysokim standardem życia, urokiem otwartych przestrzeni i pierwotnych plaż? Czy też może powodem jest wielokulturowe społeczeństwo, wysoki poziom australijskiego szkolnictwa i fakt, że australijskie stopnie i tytuły są uznawane na całym świecie? A może też jest to kombinacja wszystkich tych czynników?

Istnieje bardzo wiele zróżnicowanych powodów by studiować w Australii i każdego roku coraz więcej studentów z różnych zakątków świata wyrusza w drogę na antypody. Liczba studentów z różnych krajów podejmujących naukę na tym kontynencie zwiększyła się z 7 tysięcy w roku 1986 do ponad 147 tysięcy w roku 1998. Czterdzieści australijskich uniwersytetów ufundowanych przez rząd jest znanych z edukacji na wysokim poziomie. Instytucje te, kontrolowane zarówno przez legislację stanową jak i federalną, otrzymują akredytacje i są zarejestrowane jako oferujące kursy dla studentów z całego świata.


Klimat i warunki geograficzne

Klimat australijski jest, ogólnie rzecz biorąc, cieplejszy niż klimat Europy czy też obu Ameryk. W północnych australijskich stanach jest on zbliżony do klimatu południowej Azji i Pacyfiku. Średnia temperatur w Queensland, Terytorium Północnym i części północnej Zachodniej Australii plasuje się pomiędzy 20 a 29oC w lecie, oraz od 10 do 22oC w zimie. W południowych stanach: Nowej Południowej Walii, Wiktorii, Południowej Australii i Tasmanii, temperatury sięgają od około 16 do 25oC w lecie i od 7 do 15oC w zimie. Jednakże na australijskich wyżynach i w strefie południowej czasami zdarzają się opady śniegu, tak więc w zimie niezbędne są ciepłe ubrania. Również w lecie rozsądnie jest mieć z sobą cienką kurtkę, jako że zdarzają się znaczne ochłodzenia.

Australia jest przyjaznym krajem, charakteryzujacym sie wspaniałym róznorodnym klimatem oraz wielce zróznicowaną kulturą. Zima jej częsc wieksza niż powierzchnia Alp Szwajcarskich jest pokryta śniegiem. Równoczesnie kraj ten posiada na swej powierzchni więcej terenów pustynnych niż jakiekolwiek inne państwo. Ma również najwiekszą łączną długość plaż oraz najwięcej rejonów z umiarkowanymi w swym charakterze lasami tropikalnymi. Nic dziwnego, że tak wielu studentów z różnych krajów chce przyjechać by studiowac w Australii.


Australijczycy

Populacja Australii sięga blisko 19 milionom ludzi zamieszkujących obszar około 7,6 miliona kilometrów kwadratowych. Jednakże 85% tej populacji koncentruje się szczególnie wzdłuż Wschodniego Wybrzeża lub też mieszka w innych większych miastach wybrzeża kontynentu, takich jak Melbourne, Sydney, Brisbane, Adelaide, Hobarth czy Perth. Stolica państwa Canberra oraz Toowoomba są dwoma największymi miastami położonymi wewnątrz kraju, w których również koncentruje się duży odsetek populacji. Australia jest jednym z najbardziej zurbanizowanych państw na świecie, jednak większość jej terenu pozostaje mało zaludniona, tym samym pozwalając na przetrwanie wielu endemicznym roślinom i zwierzętom. Spośród australijskiej populacji 7,3 miliona ludzi wywodzi się spoza Australii, bądź też jest dziećmi imigrantów. Czyni to z Australii jedną z najbardziej wielokulturowych nacji na świecie. Faktem jest, iż w Sydney mówi się większą ilością języków niż w jakimkolwiek innym mieście na którymkolwiek z kontynentów. W Australii zamieszkuje ponad 100 grup etnicznych, które w znaczącym stopniu przyczyniają się do rozwoju kulturowego i gospodarczego tego państwa. Studenci pochodzący z różnych krajów będą mieli okazję przekonać się, że są mile widziani w tym jakże ciekawym, wielokulturowym społeczeństwie. Australijczycy są otwartymi, przyjaznymi ludźmi żyjącymi w zdrowym, bezpiecznym środowisku, istniejącym bez większej ingerencji ze strony człowieka.


Koszty

W porównaniu do europejskich czy amerykańskich uniwersytetów, koszt studiów na australijskich uczelniach jest konkurencyjny. Przykładowo, opłata za studia semestr magisterskich na Uniwersytecie Południowego Queensland to suma rzędu 3 200 dolarów amerykańskich, podczas gdy ten sam okres nauki na amerykańskim uniwersytecie publicznym będzie wymagał wydania około US$ 5 250, oraz około US$ 4 900 w Wielkiej Brytanii. Koszty utrzymania w Australii są również bardzo konkurencyjne; przykładowo w Toowoomba studenci wydają tygodniowo około US$ 150 łącznie na czynsz, jedzenie i przejazdy. W stolicach stanów australijskich ta kwota będzie bliższa US$ 200.


Turystyka

Wydaje się, że zachęcać do podróżowania po Australii nie trzeba nikogo, kto już odwiedził internetową witrynę ACIC. Jednak warte podkreślenia jest to, że infrastruktura turystyczna Australii jest w pełni przygotowana na zaspokojenie nawet najbardziej wymagających gustów. Na poziomie uczelnianym warto korzystać z oferty Boomerang Club. Nurkowanie, żeglowanie, jazda konna, tenis, a także wycieczki krajoznawcze to tylko część proponowanych przez nich atrakcji, wypełniających czas wolny od nauki. O ofertach komercyjnych szkoda w ogóle rozmawiać, istnieje ich taka mnogość, że często nawet na miejscu trudno się w nich zorientować. Oferta jest naprawdę duża, niezwykle ciekawa i... niezbyt droga (np.: kurs nurkowania to koszt ok. 400 AUD). Podróżowanie jest łatwe, dzięki bardzo dobrej organizacji (nawet w najbardziej odległe zakątki dojeżdżają jakieś autobusy) i co bardzo istotne relatywnie tanie (litr benzyny kosztuje ok. 2 zł). Podstawową zasadą, którą kierują się przewoźnicy jest zatrzymywanie się we wszystkich miejscach, gdzie wsiadający i wysiadający sobie życzą. Trzeba zdawać sobie sprawę, że np: 2 tygodniowe wakacje nie pozwolą nam odwiedzić nawet części tego, co warte jest zobaczenia. W takim przypadku najistotniejszym problemem staje się to, gdzie pojechać najpierw...
W naszym serwisie znajdziesz relację z podróży do Australii jednego z naszych studentów.